Pomiń do treści
Case study 06 maja 2026 Autor: Marcin Liebchen 12 min czytania

EMS i PV w zakładach produkcyjnych – studium przypadków z Polski

EMS i PV w zakładach produkcyjnych – studium przypadków z Polski

Skrót artykułu w 45 sekund

  • Systemy EMS zintegrowane z PV i BESS osiągają w polskich zakładach produkcyjnych oszczędności 20–35% rocznych kosztów energii przy ROI 2–4 lata.
  • Kluczem do sukcesu jest integracja trzech elementów: fotowoltaika (produkcja), BESS (bufor), EMS (mózg zarządzający).
  • Najlepsze wyniki osiągają zakłady z wysokim i stabilnym profilem obciążenia, pracujące w systemie wielozmianowym.
  • Wdrożenia z dofinansowaniem z KPO i NFOŚiGW skracają ROI do 1,5–2,5 roku.
  • EAB Solutions zrealizował wdrożenia w branżach: spożywczej, chemicznej, metalurgicznej i logistycznej.

Dlaczego zakłady produkcyjne coraz częściej inwestują w EMS i PV?

Po skokowym wzroście kosztów energii w latach 2021–2024 (wzrost o 40–70% dla typowego odbiorcy przemysłowego, według danych Eurostat), polskie zakłady produkcyjne przestały traktować cenę energii jako stały koszt. Rynek ustabilizował się, ale ryzyko kolejnych wzrostów pozostaje realne – i to właśnie ono napędza decyzje inwestycyjne w EMS, PV i BESS.

Inwestycje w systemy zarządzania energią i fotowoltaikę stały się decyzją czysto ekonomiczną: zakłady, które wdrożyły kompleksowe systemy przed 2024 rokiem, obserwują ROI, który pierwotnie zakładano na 6–8 lat, a który w rzeczywistości zamknął się w 2–3 latach. Ochrona przed wahaniami cen okazała się w praktyce najcenniejszym efektem ubocznym.

Kontekst rynkowy: Według danych URE, całkowita moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2024 roku przekroczyła 20 GW (wszystkie segmenty). Segment instalacji komercyjnych i przemysłowych (>1 MW) dynamicznie rośnie. Jednocześnie rynek systemów EMS dla przemysłu rośnie w tempie ok. 25% rocznie, co wskazuje na przyspieszającą adopcję. Aktualne dane: ure.gov.pl

Poniżej prezentujemy cztery zanonimizowane case studies wdrożeń zrealizowanych przez EAB Solutions, które ilustrują różne scenariusze i efekty inwestycji w EMS i PV w polskim przemyśle.

Case study #1: Zakład spożywczy – optymalizacja taryfy B23 i peak-shaving

Profil obiektu

BranżaPrzetwórstwo spożywcze (produkcja ciągła, 3 zmiany)
LokalizacjaWojewództwo Wielkopolskie
Moc umowna (przed wdrożeniem)700 kW
Roczne zużycie energii3,2 GWh
Taryfa dystrybucyjnaB23
Wdrożone rozwiązaniaBESS 500 kWh + EMS + PV 300 kWp

Problem

Zakład borykał się z systematycznymi przekroczeniami mocy umownej (6–8 zdarzeń rocznie) oraz wysoką opłatą za moc umowną wynikającą z niezoptymalizowanego profilu obciążenia. Produkcja ciągła uniemożliwiała przesuwanie procesów na godziny nocne. Roczne kary za przekroczenia wynosiły 65–90 tys. PLN.

Wdrożenie

W pierwszej fazie zainstalowano EMS z integracją licznika AMI i podliczników procesowych. System zebrał 6-tygodniowe dane historyczne, identyfikując trzy powtarzalne wzorce szczytów mocy: rozruch linii po przerwie śniadaniowej (ok. 7:30), uruchomienie pełnej linii po przerwie lunchowej (ok. 13:00) i szczyt wieczorny związany ze zmianą nocną (ok. 21:30).

Na tej podstawie dobrano BESS o pojemności użytkowej 500 kWh i mocy 200 kW. System BESS uruchamia rozładowanie z wyprzedzeniem 2 minut przed prognozowanym szczytem, redukując pobór z sieci o 150–180 kW w krytycznych momentach. Instalacja PV 300 kWp pokrywa 25–30% dziennego zużycia energii.

Wyniki po 12 miesiącach

Redukcja mocy umownej700 → 550 kW (−21%)
Liczba kar za przekroczenia7 → 0 (eliminacja całkowita)
Oszczędności z peak-shaving138 tys. PLN/rok
Oszczędności z autokonsumpcji PV82 tys. PLN/rok
Łączne oszczędności220 tys. PLN/rok
CAPEX projektu810 tys. PLN (bez dofinansowania)
Prosty okres zwrotu3,7 roku

Lekcja z wdrożenia

Gdyby nie EMS, zakład zapłaciłby kolejne 65–90 tys. PLN kar w pierwszym roku po wdrożeniu. Kluczowe odkrycie: algorytm predykcji EMS osiągnął 94% skuteczności wyprzedzania szczytów zamiast zakładanych 85% – wynika to z regularności produkcyjnych cykli dobowych w zakładach spożywczych, które są idealnym środowiskiem dla predykcji opartej na uczeniu maszynowym.

💡 Czy Twój zakład ma podobny profil? → Bezpłatna analiza i wycena BESS + EMS dla Twojego obiektu: info@eabsolutions.com.pl

Case study #2: Producent opakowań – PV + BESS + EMS z dofinansowaniem KPO

Profil obiektu

BranżaProdukcja opakowań z tworzyw sztucznych
LokalizacjaWojewództwo Śląskie
Moc umowna400 kW
Roczne zużycie energii1,8 GWh
Taryfa dystrybucyjnaB23
Wdrożone rozwiązaniaPV 500 kWp + BESS 250 kWh + EMS
DofinansowanieKPO A2.1.1 – 55% CAPEX (przedsiębiorstwo o statusie MŚP; maks. intensywność zależna od kategorii i lokalizacji)

Problem

Zakład dysponował dużymi połaciami dachowymi (hale produkcyjne) niemal idealnie zorientowanymi na południe. Właściciel rozważał samą instalację PV, ale analiza wykazała, że bez BESS i EMS autokonsumpcja przy profilu produkcyjnym wyniosłaby zaledwie 40–45% wyprodukowanej energii. Reszta trafiałaby do sieci po niskiej cenie odkupu.

Wdrożenie

Projekt objął instalację PV 500 kWp na dachu hal, BESS 250 kWh jako bufor dla nadwyżki solarnej i EMS zarządzający priorytetyzacją: bezpośrednia autokonsumpcja PV → ładowanie BESS z PV → rozładowanie BESS w szczytach mocy → eksport nadwyżki do sieci.

Dokumentacja aplikacyjna do KPO obejmowała audyt energetyczny wg EN ISO 50002, studium wykonalności z modelem techno-ekonomicznym na 15 lat oraz projekt techniczny. Dofinansowanie wyniosło 55% kosztów kwalifikowalnych.

Wyniki po 12 miesiącach

Autokonsumpcja PV78% (vs. 42% bez BESS i EMS)
Redukcja zakupu energii z sieci−31%
Oszczędności energetyczne165 tys. PLN/rok
Redukcja emisji CO2285 t CO2/rok
CAPEX brutto1 150 tys. PLN
Dofinansowanie KPO632 tys. PLN
CAPEX netto (po dofinansowaniu)518 tys. PLN
Prosty okres zwrotu (po dofinansowaniu)3,1 roku

Lekcja z wdrożenia

Dofinansowanie z KPO zamieniło ten projekt z opłacalnego w wybitnie opłacalny – 632 tys. PLN różnicy przy inwestycji netto 518 tys. PLN to efekt, którego nie dałoby żadne inne działanie optymalizacyjne. Kluczowy wniosek procesowy: przygotowanie dokumentacji trwało 8 tygodni, ocena wniosku 4 miesiące. Cierpliwość w procesie aplikacyjnym przyniosła zwrot równy całkowitemu CAPEX netto.

Case study #3: Chłodnia przemysłowa – zarządzanie elastycznym obciążeniem

Profil obiektu

BranżaChłodnictwo i logistyka chłodnicza
LokalizacjaWojewództwo Mazowieckie
Moc umowna1 200 kW
Roczne zużycie energii5,8 GWh
Taryfa dystrybucyjnaB23
Wdrożone rozwiązaniaEMS z integracją BMS chłodni + BESS 500 kWh

Specyfika wyzwania

Chłodnie przemysłowe mają unikalny profil energetyczny: ogromna inercja termiczna komór chłodniczych pozwala na elastyczne zarządzanie pracą sprężarek. Temperatura w komorze zmienia się powoli, co daje EMS „okno" 15–30 minut na wstępne schłodzenie komory (pre-cooling) lub chwilowe wyłączenie sprężarek bez ryzyka przekroczenia temperatury technologicznej.

Wdrożenie

EMS zintegrowano z systemem BMS (Building Management System) chłodni, uzyskując dostęp do telemetrii temperaturowej 47 komór chłodniczych i mroźniczych. Algorytm predykcji terminuje pre-cooling na godziny o niskich cenach energii (nocna dolina lub nadwyżki OZE w sieci) oraz dezaktywuje część sprężarek w godzinach szczytu mocy.

BESS 500 kWh pełni rolę uzupełniającą – pokrywa krótkotrwałe szczyty wynikające z jednoczesnego rozruchu wielu sprężarek (zjawisko in-rush current), których nie można wyeliminować samym zarządzaniem procesowym.

Wyniki po 12 miesiącach

Redukcja mocy szczytowej−18% (z 1200 do ok. 985 kW efektywnych)
Renegocjacja mocy umownej1200 → 1000 kW (−17%)
Oszczędności z mocy umownej95 tys. PLN/rok
Oszczędności z zarządzania obciążeniem78 tys. PLN/rok
Łączne oszczędności173 tys. PLN/rok
Koszt wdrożenia EMS + integracja320 tys. PLN
Prosty okres zwrotu1,85 roku

Lekcja z wdrożenia

To wdrożenie obala mit, że bez PV nie warto inwestować w EMS. Chłodnia nie dysponowała odpowiednim dachem pod fotowoltaikę – a mimo to osiągnęła ROI poniżej 2 lat wyłącznie dzięki EMS z integracją BMS. Elastyczność termiczna obciążenia chłodniczego jest jednym z najcenniejszych aktywów energetycznych, o których większość właścicieli chłodni po prostu nie wie. EMS powinien być pierwszym, nie ostatnim krokiem w strategii optymalizacji energii.

Case study #4: Zakład metalurgiczny – redukcja mocy umownej i autokonsumpcja

Profil obiektu

BranżaOdlewnictwo i obróbka metali
LokalizacjaWojewództwo Dolnośląskie
Moc umowna2 500 kW
Roczne zużycie energii11 GWh
Taryfa dystrybucyjnaB23 (zasilanie z GPZ – własna stacja SN/SN)
Wdrożone rozwiązaniaEMS + PV 800 kWp + BESS 1 000 kWh z trybem FFR
DofinansowanieProgram NFOŚiGW – efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach (40% CAPEX; nazwa programu zanonimizowana)

Problem

Zakład metalurgiczny charakteryzuje się silnie impulsowym profilem obciążenia: piece indukcyjne i łukowe generują krótkotrwałe (5–30 sekundowe) szczyty mocy sięgające 3 500 kW, czyli 40% powyżej mocy umownej. Standardowy BESS reaguje w 100–500 ms – za wolno, by wychwycić impuls przed doliczeniem go do 15-minutowej masy rozliczeniowej.

Wdrożenie

Wdrożenie wymagało specjalistycznej konfiguracji BESS z dedykowanym modułem Power Conditioning System (PCS) w trybie Fast Frequency Response (FFR), który umożliwia reakcję poniżej 20 ms. Bez PCS FFR standardowy system kontenerowy LFP reaguje w 100–500 ms – co byłoby niewystarczające dla profilu impulsowego pieców łukowych. EMS monitoruje napięcie i prąd na szynach zbiorczych z częstotliwością 100 Hz, zapewniając sygnał wyzwalający dla PCS w czasie rzeczywistym.

Instalacja PV 800 kWp na terenach utwardzonych (parking i place manewrowe) pokrywa w miesiącach letnich ok. 15–18% dziennego zużycia – relatywnie niewiele przy profilu 11 GWh, ale istotne przy wysokich cenach energii.

Wyniki po 12 miesiącach

Eliminacja impulsowych przekroczeń100% (0 zdarzeń vs. 80–100/rok wcześniej)
Renegocjacja mocy umownej2500 → 2100 kW (−16%)
Oszczędności z kary za przekroczenia240 tys. PLN/rok
Oszczędności z mocy umownej185 tys. PLN/rok
Oszczędności z PV130 tys. PLN/rok
Łączne oszczędności555 tys. PLN/rok
CAPEX brutto2 800 tys. PLN
Dofinansowanie NFOŚiGW1 120 tys. PLN
Prosty okres zwrotu (po dofinansowaniu)3,0 roku

Wspólne wnioski z wdrożeń – co działa, a co nie?

Co działa skutecznie Co nie przynosi oczekiwanych efektów
EMS jako pierwsza inwestycja – zbieranie danych i identyfikacja potencjału Sama instalacja PV bez EMS i BESS – niska autokonsumpcja
Peak-shaving z BESS + predykcja EMS – eliminacja kary za przekroczenia BESS bez integracji z EMS – reaktywne, nie proaktywne działanie
Renegocjacja mocy umownej po 6 miesiącach danych z EMS Zmiana taryfy bez analizy pełnego rachunku
Dofinansowanie KPO/NFOŚiGW – skrócenie ROI o 30–50% Oczekiwanie na „idealny moment" – każdy rok bez optymalizacji to strata
Integracja z BMS/SCADA zakładu – pełen obraz energetyczny Monitoring bez algorytmów optymalizacji – dane bez akcji

Jak wygląda typowy projekt EMS + PV w zakładzie produkcyjnym?

Na podstawie zrealizowanych wdrożeń, typowy projekt przebiega według następującego harmonogramu:

Etap Zakres prac Czas trwania
1. Audyt i analiza Zbieranie danych historycznych, analiza rachunków, identyfikacja potencjału 2–3 tygodnie
2. Projekt techniczny Dobór mocy i pojemności BESS, layout PV, schemat integracji EMS 3–4 tygodnie
3. Wniosek o dofinansowanie Studium wykonalności, dokumentacja KPO/NFOŚiGW 6–10 tygodni
4. Dostawa i montaż BESS Transport, posadowienie kontenera, podłączenie 2–3 dni
5. Montaż PV Instalacja modułów, inwerterów, okablowanie 2–4 tygodnie
6. Integracja EMS Konfiguracja, algorytmy, testy, uruchomienie 1–2 tygodnie
7. Monitoring i optymalizacja Ciągły nadzór analityczny, aktualizacje algorytmów Ciągły

Łączny czas od decyzji do pełnego uruchomienia systemu wynosi zwykle 3–6 miesięcy (bez czasu oczekiwania na dofinansowanie) lub 9–14 miesięcy przy realizacji z KPO.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Tak i jest to rekomendowane jako pierwszy krok. Sam EMS z integracją liczników i SCADA przynosi wymierne korzyści: identyfikacja źródeł marnotrawstwa, optymalizacja harmonogramów procesów, eliminacja kar za przekroczenia przez lepsze zarządzanie obciążeniem. Koszt samego EMS jest wielokrotnie niższy niż pełnego projektu z BESS i PV, a zwrot jest szybki – jak w przypadku chłodni (ROI 1,85 roku bez PV).

Z doświadczeń EAB Solutions wynika, że próg opłacalności inwestycji w pełny system EMS + BESS wynosi ok. 200 kW mocy umownej i roczne zużycie powyżej 500 MWh. Poniżej tej granicy sama instalacja PV z EMS może być opłacalna, ale magazyn energii będzie miał zbyt długi okres zwrotu bez dofinansowania.

System EMS EAB Solutions przechowuje dane w chmurze na serwerach zlokalizowanych w Polsce (data center zgodny z ISO 27001). Dostęp do danych jest szyfrowany (TLS 1.3), a zakład jest jedynym właścicielem danych. Na życzenie możliwa jest konfiguracja on-premise bez transmisji danych na zewnątrz.

Systemy BESS EAB Solutions objęte są 5-letnią gwarancją na pojemność (min. 80% DoD po 5 latach) i 10-letnią gwarancją fabryczną na usterki. Serwis obejmuje zdalne monitorowanie 24/7, aktualizacje oprogramowania EMS i roczne przeglądy techniczne. Czas reakcji serwisowej na miejscu: do 24 godzin w dni robocze.

Audyt energetyczny wg normy EN ISO 50002 jest wymagany przy aplikowaniu o większość programów dofinansowania (KPO, NFOŚiGW). Niezależnie od dofinansowania, audyt jest też kluczowym narzędziem doboru optymalnej konfiguracji systemu – pozwala uniknąć przewymiarowania lub niedowymiarowania BESS. EAB Solutions wykonuje audyt energetyczny jako element bezpłatnej analizy wstępnej.

Sprawdź, ile może zaoszczędzić Twój zakład produkcyjny

Bezpłatna analiza energetyczna w 48h – wskazujemy potencjał oszczędności z EMS, PV i BESS na podstawie Twoich danych.

Dobór optymalnej ścieżki dofinansowania (KPO, NFOŚiGW, FEDS) i przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

info@eabsolutions.com.pl | ul. Domaniewska 44, 02-672 Warszawa

Zobacz również

Chcesz obniżyć koszty energii?

Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatny audyt energetyczny